Vitamin Well Drive
Drive från svenska dryckesföretaget Vitamin Well fanns tidigare endast utgiven som limited edition men äntligen finns den på alla de ställen där vi brukar köpa vår favoritdryck. Moore rekommenderar minst en Vitamin Well Drive per dag mot förkylningar och höstdepressioner då den är fullsmockad med vitamin D.
Tv-spelshösten
Diablo 3, GTA 5, Fifa 14 och NHL 14… Och då har vi inte ens tagit upp alla halvbra titlar som släppts ens. Frågan som vi ställer oss är hur vi lyckas klämma in mer tv-spelstid i schemat då vi redan för flera månader sedan prioriterade bort mat, sömn och jobb med mera som inte känns särskilt viktigt
Duscha
Det må vara kallt ut men oavsett om det är före jobbet, efter träningen eller mellan jobb och utgång så är det så varmt och himmelskt skönt i duschen. Miljömupparna rekommenderar snabbduschar för klimatets skull men vi på Moore anser att en riktig dusch tar minst 30 minuter. Samtidigt vill vi passa på att tacka högre makter för gemensam vattenräkning i bostadsrättsföreningen!
Sportkavalkad
Allsvenskans guldstrid pågår samtidigt som SHL har dragit igång och Hockeyallsvenskan är den bästa på många år. Lägger vi sedan till basketligan, UFC och diverse golfturneringar med mera så är sportorgasmen inte långt borta.
Vintervädret
”Hösten har kommit” mumlas det om i väderleksprognoserna. Hösten?! Frost, minusgrader och mörkt strax efter att Nyhetsmorgon tagit slut. Vintern är tydligen här menar de väl!!!