• Tipsa oss
  • Kontakta oss
Setup Menu via Wordpress Dashboard > Appearance > Menus
Smala korvar till grillen
26 april, 2018

Det märks när grillsäsongen är på gång när nya grillar, såser och korvar ser dagens ljus. Men grillat är ju också godast.

Vecka 15 är Lithells grillsortiment tillbaks i hyllorna. Nyheter i år är den första rikstäckande smala grillkorven med skinn samt Barnens grillkorv kyckling. Grillkorv är den korv som är mest populär under sommaren och kycklingkorv är ett klimatsmart segment som växer snabbt.

– Den smala grillkorven är som en fusion av våra storsäljare; smaken från den tjocka grillkorven och formen från den elegantare wienerkorven. En perfekt korv att ta med på sommarens alla grilläventyr. Servera den gärna i bröd med en krämig surkålsslaw, säger Mathias Grennard, Brand Manager Atria Sverige.

Smal grillkorv från Lithells är en nyhet i butikshyllan. Foto: Jakob Fridholm

Lithells smal grillkorv
Den smala grillkorven har en klassisk grillkorvssmak och ett härligt knäck när man biter i den. Grillkorv är det största segmentet i korvhyllan och nu lanserar Lithells en smal variant med skinn som kommer att finnas över hela landet. Grillsortimentet är tillverkat av svensk köttråvara med naturskinn och rökt på traditionellt vis med rökspån – du känner igen dem på den smarta, återförslutningsbara ståpåsen i svart. Kötthalt 60%, 8 korvar per förpackning om 500 g, cirkapris 42 kr.

Barnens grillkorv kyckling från Lithells. Foto: Jakob Fridholm

Barnens grillkorv kyckling
Barnens grillkorv är populär hos de barn som föredrar korv utan skinn. Nu lanseras en variant med kyckling som är god och klimatsmart. Barnens grillkorvar tillverkas av svensk köttråvara. Kycklingmängd: 65%, 15 korvar per förpackning om 400 g, cirkapris 20 kr. Sortimentet har även fått ny design.

– Snabb, enkel och god mat när den är som bäst. Passar till sommarens alla äventyr; oavsett om ni är på skattjakt i skogen, leker pirater vid havet, hänger i stadens gröna parker eller håller er inne för att sommaren regnar bort. Den är lika god grillad som stekt och jag vill tipsa om att servera en eller två korvar i ett tunnbröd med snabbmarinerad gurka och en härligt, len avokadocrème. Om det faller matgästerna i smaken är det även gott med några gröna salladsblad, säger Fredgaskocken Mattias Larsson, receptkreatör och kock.

Dela det här:

  • Twitter
  • Facebook
GrillakorvLithells
Dela

Mat & Dryck

Redaktionen

Relaterade inlägg

Solgrillad Whopper
26 juli, 2018
Sommarens hetaste grilltrend är en parfym
19 juni, 2018
Poké Bowl 2.0
21 maj, 2018
  • Senaste inläggen

    • HyperX hyllar spelhistoriens största spel- och ljudupplevelser med episkt quiz
      27 december, 2020
    • Klädsamt seriemode
      30 november, 2020
    • Must från Skåne
      19 november, 2020
    • Detroit Rock Rum
      16 november, 2020
    • Julklappstips för den klockintresserade flygälskaren
      15 november, 2020


  • Senaste inläggen

    • HyperX hyllar spelhistoriens största spel- och ljudupplevelser med episkt quiz
      27 december, 2020
    • Klädsamt seriemode
      30 november, 2020
    • Must från Skåne
      19 november, 2020

Genom att fortsätta surfa på denna webbplats, och genom fortsatt användning av denna webbplats accepterar du att vara bunden av och följa användaravtalet. Copyright © 2001-2015 moore.se - Alla rättigheter reserverade. man.se ägs och drivs av LM Networks AB (Lejon Media)