• Tipsa oss
  • Kontakta oss
Setup Menu via Wordpress Dashboard > Appearance > Menus
Samba & karneval för gom och mage
27 juni, 2014

Börja med att fylla frysen med massvis av is för att klara av en varm och härlig sommar. Isen kommer naturligtvis till användning i uppladdningsdrinkar till fotbollen och som en dryckeskylare när man grillar.

caprinhaCAIPIRINHA
Caipirinha är något av Brasiliens nationaldrink och baseras på den inhemska spritsorten Cachaça. Drinkreceptet var länge okänt utanför landets gränser men i samband med att cachaçan gjorde entré på den internationella marknaden så har Caipirinha gjort detsamma.
I Brasilien serveras Caipirinha i så gott som varje bar, restaurang och hem. I originalreceptet, som jag beskriver här, är limefrukten smaksättaren. I Brasilien blandas det dock varianter av Caipirinhas, under benämningen Caipifruta, med alla möjliga frukter såsom mango, kiwi, ananas och passionsfrukt. I vissa fall tillsätts även kondenserad mjölk.

Cachaça är, precis som rom, baserad på sockerrör. Skillnaden är den att rom vanligtvis framställs av melass och att cachaça är ett destillat av sockerrörssaft. Denna metod anses göra att sockersmaken bibehålls på ett bättre sätt. I ursprungslandet Brasilien så finns det flera tusen olika sorters cachaça.

För övrigt så är ordet Caipirinha en så kallad diminutiv variant av ordet caipira, vilket fritt översatt innebär en person som kommer från landet, snarlikt den amerikanska benämningen ”hillbilly”. Numera innebär Caipirinha dock sällan något annat än drinken Caipirinha.

Drinkrecept
4 – 6 cl Cachaça
En halv lime i klyftor
1 msk Rörsocker alt, råsocker, eller mängd efter eget tycke och smak.

Gör så här
Muddla cachaça, limeklyftor och socker i botten av ett rocksglas (whiskyglas/tumblerglas).
Att muddla innebär just att pressa ur juicen ur frukten direkt i glaset. Om en muddlerstav saknas går det lika bra att använda en vanlig sked eller dylikt.
Fyll sedan upp glaset med krossad is och tillsätt ett sugrör. Servera direkt.

ol77SVALKANDE MATCHÖL
Mitt val blir av öl till sommarens fotbollsmatcher blir DesignBrews Flower Power (artnr 89461), en imperial pilsner och den tredje ölen som släppts från mikrobryggeriet DesignBrews.

Flower Power har fått sin smak och arom av tjeckiskt Saaz-humle (blommighet, örtighet och viss kryddighet). Behaglig och inbjudande beska för att vara en pilsner. Flower Power är en relativt fyllig pilsner, med tydlig smak och arom från humle som ger dess karaktär. Alkoholhalten på 6,3 % är något högre än vad det brukar vara i en pilsner, men är för den skull ingen ruffig och tuff pilsner, utan har en klassisk pilsnerkaraktär.

rose3TILLTUGG
Man blir hungrig av värme och intensiv sport. Under tiden man förbereder grillningen så jummar jag gärna på ett glas rosé och räkchevice. ”Chevice” betyder att man gravar fisk eller skaldjur i citron eller lime. Den har sitt ursprung från Sydamerika och är en perfekt rätt att använda sig av som plockmat, aptitretare eller förrätt.

Recept på chevice
1 dl tärnad mango
1 dl tärnad avokado
1 dl tärnad gurka
1 dl hackad rödlök
1 msk tärnad chili
2 dl grovhackade handskalade räkor
1 dl finskuren gräslök
1 dl olivolja
0.5 dl pressad limejuice
salt och peppar

Gör såhär:
Marinera de grovhackade räkorna med lime och olja, medan du skär de övriga grönsakerna. Vänd alla grönsakerna med räkorna och oljan samt limejuicen i en bunke. Smaka av med salt och peppar.

Dricka till:
Njut detta med Marlborough Estate Sauvignon Blanc Rosé (artnr: 6026), gjord på 98 % Sauvignon Blanc och 2 % Malbec. Det är ett fantastiskt friskt och härligt vin med behagligt fruktig syra. Bärigt och aromatiskt i doften med inslag av gräs, röda vinbär och exotisk frukt. Torrt med trevlig smak av krusbär som övergår i smultron och rabarber. Lång och frisk eftersmak.

GRILLA
Själv gillar jag klassiska BBQ-smaker som Hickory och chipotle, med friska och fruktiga sallader som tillbehör, gärna med jordgubbar i.

duriff5Den självklara drycken till hamburgare för mig är ett rött vin från Australien, Caravan Duriff (artnr: 6573), vilket är ett vin att dricka med kniv och gaffel, och som sätter alla appasimentoviner under hundringen på plats. Vinet är ungdomligt med trevlig frukt och inbjudande örtig och kryddig fatkaraktär i doften. Smaken är balanserad med inslag av söt lakrits, choklad, mörka bär och behagliga tanniner.

Lycka till med grillning och dryckesval i sommar!

Dela det här:

  • Twitter
  • Facebook
Dela

Mat & Dryck

Redaktionen

  • Senaste inläggen

    • Kärleksfulla drinkar
      10 februari, 2021
    • Clubhouse - är du med?
      9 februari, 2021
    • HyperX hyllar spelhistoriens största spel- och ljudupplevelser med episkt quiz
      27 december, 2020
    • Klädsamt seriemode
      30 november, 2020
    • Must från Skåne
      19 november, 2020


  • Senaste inläggen

    • Kärleksfulla drinkar
      10 februari, 2021
    • Clubhouse - är du med?
      9 februari, 2021
    • HyperX hyllar spelhistoriens största spel- och ljudupplevelser med episkt quiz
      27 december, 2020

Genom att fortsätta surfa på denna webbplats, och genom fortsatt användning av denna webbplats accepterar du att vara bunden av och följa användaravtalet. Copyright © 2001-2015 moore.se - Alla rättigheter reserverade. man.se ägs och drivs av LM Networks AB (Lejon Media)