• Tipsa oss
  • Kontakta oss
Setup Menu via Wordpress Dashboard > Appearance > Menus
Nu är Rossini-semlan här!
25 januari, 2017

Nu har Krögaren Pontus Frithiof tillsammans med köksmästare Andreas Edlund  och bagare Pelle Henriksson tagit fram Rossini-semlan. Den består av den traditionella bullen som man fyllt med anklevermousse, perigordtryffel och spansk mandelmassa för att sedan toppa med rikligt med riven tryffel.

– Vi lanserar Rossini-semlan med glimten i ögat och som en reaktion på alla märkliga versioner vi sett de senaste åren. Rossini-semlan sammanför några av Pontus Groups favoritsmaker – tryffel, anklever och söt vetebulle, och blir ett förvånansvärt smakligt resultat, säger Pontus Frithiof.
Rossini-semlan finns att köpa för 150 kronor eller beställa från bagaren Pelle i Bakery and Deli i Tidningshuset by Pontus, DN-skrapan. Självklart finns även den traditionella semlan för 37 kronor.
pontus semla

Dela det här:

  • Twitter
  • Facebook
Dela

Mat & Dryck  / Nyheter

Redaktionen

  • Senaste inläggen

    • HyperX hyllar spelhistoriens största spel- och ljudupplevelser med episkt quiz
      27 december, 2020
    • Klädsamt seriemode
      30 november, 2020
    • Must från Skåne
      19 november, 2020
    • Detroit Rock Rum
      16 november, 2020
    • Julklappstips för den klockintresserade flygälskaren
      15 november, 2020


  • Senaste inläggen

    • HyperX hyllar spelhistoriens största spel- och ljudupplevelser med episkt quiz
      27 december, 2020
    • Klädsamt seriemode
      30 november, 2020
    • Must från Skåne
      19 november, 2020

Genom att fortsätta surfa på denna webbplats, och genom fortsatt användning av denna webbplats accepterar du att vara bunden av och följa användaravtalet. Copyright © 2001-2015 moore.se - Alla rättigheter reserverade. man.se ägs och drivs av LM Networks AB (Lejon Media)