• Tipsa oss
  • Kontakta oss
Setup Menu via Wordpress Dashboard > Appearance > Menus
Är det någon som sett min Axolotl?
1 februari, 2014

Vi är därför ledsna över att behöva informera om att den mexikanska Axolotln inte har siktats i någon av Xochimilcosjöarna där den vanligtvis bor. Den är en gående fisk/salamander som kan ta sig över land mellan sjöarna, där den chillar och äter småfisk och skaldjur. Enligt en lokal fiskare röker den gigantiska marijuanaspliffar, men det har inte kunnat verifieras från vetenskapliga källor.

Om någon av er, kära läsare, skulle få syn på en Axolotl, bli inte rädda! Den må se lite läskig ut, men är ofta ganska seg och går att muta med smågodis och bakelser.

moore_axolotl

 

Dela det här:

  • Twitter
  • Facebook
Dela

Nyheter

Redaktionen

  • Senaste inläggen

    • It’s Tiki time!
      12 april, 2021
    • Caketail till påsk?
      29 mars, 2021
    • Volvo XC40 P8 Recharge
      24 mars, 2021
    • UNIQLO lanserar digital träningsklubb
      18 mars, 2021
    • Kärleksfulla drinkar
      10 februari, 2021


  • Senaste inläggen

    • It’s Tiki time!
      12 april, 2021
    • Caketail till påsk?
      29 mars, 2021
    • Volvo XC40 P8 Recharge
      24 mars, 2021

Genom att fortsätta surfa på denna webbplats, och genom fortsatt användning av denna webbplats accepterar du att vara bunden av och följa användaravtalet. Copyright © 2001-2015 moore.se - Alla rättigheter reserverade. man.se ägs och drivs av LM Networks AB (Lejon Media)